logo
فروشگاه فرد ابزار
فروشگاه فرد ابزار

فرز ابزار کاربردی در صنعت

فرز ابزار پر کاربرد در صنایع و کارگاه های نجاری و آهنگری است. تنوع بی نظیر و راحتی کار با آن حتی فراتر از این دو حوزه کاری رفته و در ابنیه و ساخت و ساز منازل

توسط استادکاران به کار گرفته می شود. این دستگاه در انواع مختلف و متنوعی تولید میشود که هر کدام دارای ویژگی های خاص هستند که با توجه به نوع تجهیزات به کار رفته می توانند در برش دادن یا شکل دادن انواع سطوح مانند بتن یا سطوح فلزی به کار برده شوند .

به این ابزار پرکاربرد اسامی دیگر مانند سنگ فرز یا سنگ زمینینیز می گویند. دلیل این نام گذاری این است که استفاده از این دستگاه در اکثر موارد بر روی زمین انجام می­گیرد. فرز شبیه دریل های میزی است البته با تفاوت های بیشتر. در واقع شباهت این دو دستگاه در ظاهر آن ها می باشد، در حالی که کاربرد هر کدام از این دستگاه ها با یکدیگر تفاوت دارد.

 

ابزار نجاری

انواع فرز از نظر کاربرد آن

ماشین های فرز به دو دسته عمومی و مخصوص دسته بندی می شوند.  عمومی نیز به دو دسته ی افقی و عمومی تقسیم بندی می شوند و تفاوت آن ها در قائم بودن محور عمودی نسبت به افقی می باشد. در بیشتر موارد برای کارهای سنگین و بزرگ و به طور گسترده در کارهای ساختمان سازی، بازسازی، کارخانه های سنگ، نوسازی استفاده می شود. برای برش یک سنگ بزرگ و تقسیم آن به سنگ های کوچک لبه برنده فرز به آرامی در سنگ فرو می رود و هر چه جلوتر می رود تیغه  آرام تر کار می کند و سطح تراشیده شده به وسیله آن هموارتر و صاف تر می شود. دنده این دستگاه به کنار زدن براده ها و اضافه های سنگ می پردازد.

 

مینی فرز

مینی در حقیقت به معنای کوچک است. در واقع دستگاه فرز در ابعاد کوچک و جمع و جور تر با همان کاربردها و گاها کاربردهای بیشتر را دارد. دستگاه های مینی فرز ابزارهای چند کاره ای است که امروزه به دلیل به صرفه بودن آن بیشتر استقبال شده است. در ساختمان سازی با استفاده از این دستگاه می توان با هزینه ی کمتر و اتلاف وقت کمتر نتیجه بهتری از برش انواع سنگ ها گرفت. اما دستگاه مینی فرز خود انواع زیادی دارد که یکی از آن ها دستگاه مینی سنگ فرز می باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این ابزار می پردازیم.

 

مینی سنگ فرز نام ابزاری چند کاربرده است که کاربردهای فراوانی نیز دارد. از این دستگاه بیشتر در صنایع سنگ استفاده می شود. برش سنگ های بزرگ و تبدیل آن ها به سنگ های ساختمانی، صاف کردن سنگ های چند پهلو و … از کاربردهای مینی سنگ  می باشد. نکته قابل توجه در مینی سنگ ها متناسب بودن قدرت موتور و ابعاد صفحه می باشد. با قدرت گرفتن موتور صفحه برش بزرگ می شود و در واقع قدرت تنظیم کنندگی در آن تعبیه شده است.

 

کاربرد مینی سنگ

از جمله کاربردهای فرز می توان به این موارد اشاره کرد :

  • برش
  • شیار در آوردن
  • تراش صفحه
  • تراش کناره ها
  • تراش چرخ دنده
  • فرم تراشی

نکته : اگر شما جزو افرادی هستید که به خاطر نوع کارتان روزمره با این ابزار سر و کار دارید، احتمالا بارها در خصوص حوادث بسیار بدی که در هنگام کار برای بعضی افراد پیش آمده اطلاع دارید. این دستگاه بسیار خطرناک است که در صورتی که نکات ایمنی مربوطه به نحوه کار کردن با آن را رعایت نکنید ممکن است برای شما بسیار خطرناک باشد.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

X