logo
فروشگاه فرد ابزار
فروشگاه فرد ابزار

آچار فرانسه ابزار مفید و همه کاره

آچار فرانسه توسط یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد کلابرن اختراع شد. جالب است بدانید این آچار در کشور های اروپایی مانند فرانسه ،آلمان ، ایتالیا و اسپانیا آچار انگلیسی نامیده می شود . در برخی کشورها به آن آچار سوئدی نیز می گویند چرا که یک مهندس سوئدی به نام جان پتر جانسون در سال ۱۸۹۱ با تغییراتی آن را بهبود بخشید آن را به نام خود ثبت کرد . این آچار نمونه تکامل یافته ای از آچار اولیه کلابرن بود .در برخی کشورها مانند ایران ،لهستان ،مجارستان،اسلونی و رومانی به آن آچار فرانسه می گویند.

آچار فرانسه نوعی آچار تخت با دهانه (فک) متغیر است که به پیچ ها . مهره های چهار گوش و شش گوش می خورد دارای دو فک است که دهانه آچار را تشکیل می دهد یک فک ثابت و دیگری فک متحرک که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ حلزونی شکل در وسط آچار به حرکت در آمده و بر روی شیار تعبیه شده روی بدنه جابجا می شود .

از این آچار برای باز و بستن پیچ ها و مهره با سایز هایی در رنج یا محدوده باز و بسته شدن فک  آچار می توان استفاده نمود. ابعاد فک و طول آچار با میزان و سایز باز شدن فک آچار متناسب است. هرچه دهانه فک بزرگتر باشد طول آچار و ضخامت آن بیشتر خواهد شد.

 

انواع آچار فرانسه

این نوع آچار به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شود. آچار فرانسه با مصارف عمومی که معمولا بدنه آن با کرم آبکاری شده است و نوع صنعتی آن که جنس آن از فولاد ویژه و بسیار مقاوم است که رنگ تیره آن مشخصه مهم آین نوع آچار است .

هنگام استفاده از آچار فرانسه بایستی به این نکته توجه نمود که چه در زمان باز کردن و چه در زمان بستن پیچ توسط آچار فرانسه چهت آچار به گونه ای باشد که فک متحرک در جهت گردش باشد . مانند شکل :

 

سایز آچار فرانسه

این آچار در سایز های۴ ، ۶ ،۸ ،۱۰، ۱۲ ، ۱۵ ، ۱۸ ،۲۴ طول آچار  وجود دارد که دهانه فک آنها ماکزیمم تا ۱۳ ،۱۹ ،۲۷ ،۳۰ ،۳۳ ،۴۳ ،۵۴ ،۶۲ میلی متر باز می شود و پیچ هایی با این سایز ها را می تواند باز یا بسته نمایند .

 

آچار فرانسه -چند نکته کاربردی در مورد

  • از این آچار برای گشتاور و اعمال نیروی محدود استفاده کنید
  • هنگام استفاده از آچار از جذب بودن دهانه آچار اطمینان حاصل کنید چرا که آزاد بودن آچار سبب لغزش آچار و له شدن و آسیب به مهره یا گل پیچ خواهد شد
  • برای پیچ های با جنس نرم مانند برنج یا برنز از این آچار استفاده نکنید
  • به سایز پیچ و سایز آچار هنگام استفاده از آچار توجه داشته باشید چرا که سایز برزگ آچار ممکن است باعث بریدن پیچ در اثر اعمال نیروی بیش از حد شود
  • در نظافت آچار دقت فرمایید حد آقل سه ماه یک بار مقدار کمی فک متحرک و پیچ حلزونی آن را روغنکاری نمایید

 

خلاصه : در این مقاله سعی کردیم تا آچار فرانسه را کامل توضیح دهیم و نکات کاربردی برای خرید بهترن آچار را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

X