logo
فروشگاه فرد ابزار
فروشگاه فرد ابزار

تیغ اره الماسه چیست و چه کاربردی در صنایع چوب دارد

تیغ اره الماسه گرد یک از انواع تیغ هستند که در صنایع چوب به کار گرفته می شوند. استفاده آن ها در دستگاه های فارسی بر و اره گردبر نجاری است. یکی از خصوصیات جالب آنها انعطاف پذیری استفاده در میان ابزار های مختلف است.

مواد برشی تعیین کننده جنس تیغ اره است. به این صورت که برای برش لمینیت ؛ پروفیل ، آلومینیوم ، ام دی اف ، چوب و… نوعی از تیغ را استفاده می کنند. کارخانجات ساخت تیغ ، مورد استفاده آن را روی بدنه حک می کنند. معمولا هر تیغ اره برای یک متریال خاص به کار گرفته می شود .

ولی بهتر است به مشخصات و نوع کاربرد آن توجه شود. بسیاری از ماشین آلات برش با تیغه های مختلف و چند کاره ، به مشکل بر می خورند. توصیه می شود اگر با مواد برشی مختلفی سر و کار دارید حتما چند تیغه تخصصی تهیه نمایید و هنگام کار آنها را تعویض کنید.

نکات ایمنی برای استفاده ار تیغ اره الماسه

  • حتما هنگام استفاده از تیغ از محکم بودن آن بر روی دستگاه برش اطمینان حاصل فرمایید.
  • هنگام کار از وسایل ایمنی همچون عینک کار، کلاه ایمنی، دستکش های ایمنی ضد برش، استفاده نمایید. نیازی به تذکر نیست که بیشتر نجاران در هنگام برش دچار قطع عضو می شوند.
  • بررسی خود تیغ اره قبل از نصب و اطمینان از تیز بودن آن
  • چک کردن نوع تیغ با مواد برشی استفاده شده

 

بررسی تیغ اره الماسه قبل از استفاده بر روی دستگاه برش

تعداد دندانه تیغه و زاویه قرار گیری دندانه ها از مهم ترین خصوصیات یک تیغ اره الماسه است. تیغ اره با تعداد دندانه زیاد، به شرطی که دندانه با قطر تیغ متناسب باشد، برش دقیق تر و تمیزتری ایجاد می کند. دندانه های کمتر برش های سریعتری ایجاد می کنند.

تعداد دندانه، و در مواردی زاویه قرارگیری دندانه از ویژگی های مهم در انتخاب تیغ الماسه می باشند. زاویه بین دندانه ها در اصطلاح بازار به سه حالت می باشد:چپ و راست،زاویه تند(۳۸ درجه) و یکی در میانی پخ که غالبا برای ام دی اف استفاده می شود. از تیغ با تعداد دندانه بالا برای نئوپان و متریال مشابه استفاده می شود.

تیغ اره های چوب دارای دندانه های کمتری هستند. زیرا چوب دارای گره می باشد و برش آن نیاز به سرعت بیشتری دارد.

اگر دندانه های آنها زیاد باشد، در چوب گیر کرده و باعث شکسته شدن چوب و گاها تیغ اره می شود. پس برای برش از تیغ اره های با دندانه کمتر استفاده می شود.

 

تیغ اره الماسه چگونه کار می کند

شیارهای موجود در روی آن از پریدن تیغه جلوگیری می کند. این فرآیند در اثر انبساط آهن در هنگام گرم شدن و سرد شدن آن بعد از کار زیاد ، اتفاق می افتد. معمولا پوشش تیغ از فولاد ساخته می شود، که هم از زنگ زدگی آن جلوگیری شود و هم مقاومت لازم را داشته باشد. این انتخاب جنس تیغ باعث افزایش عمر آن می شود. شما با داشتن یک تیغه می تواند هر چند مدت یکبار آن را تیز نمایید. معمولی ترین تیغه هم می تواند چندین بار تیز شود.

 

تیغ اره الماسه TCT چه خصوصیاتی دارند

هنگام کار یا خرید تیغ اره ها حتما با کلمه TCT برخورد داشته اید. مکانیزم ساخت تیغه های TCT  به این شکل است که از یک آلیاژ مقاوم در برابر سایش مانند کروم وانادیوم، استیل گرما دیده و یا تنگستن کارباید، ساخته شده اند. تیغه هایی که دارای آلیاژ تنگستن کارباید هستند، توانایی عملکرد در دمای بالاتر را دارند به همین دلیل دارای سرعت عملکرد بهتری هستند.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

X