logo
فروشگاه فرد ابزار
فروشگاه فرد ابزار

پیستوله برقی را بهتر بشناسیم


پیستوله برقی یا ابزار رنگ پاشی که با برق کار می کند، نوع متفاوت و جدیدی از پیستوله های پنوماتیکی است که تولید شده است.

به علت اینکه خرید کمپرسور باد برای همه امکان پذیر نیست و کاربردی هم ندارد، محصولی به بازار آمد که هم نیاز استادکاران را برطرف می کند و هم کاربرانی که حتی رنگ کاری بسیار کمی دارند هم می توانند از آن بهره لازم را ببرند. در ادامه مقاله سعی میکنیم توضیحات کاملی برای آشنایی با این ابزار مفید را به شما آموزش دهیم. پس با فرد ابزار همراه باشید.

 

پیستوله برقی چطور کار می کند

این ابزاربا تکنیکی جدید توانسته نبود کمپرسور هوا را جبران کند. پیستوله مقداری هوا را در مخزن خود که دارای پوشش فلزی یا پلاستیکی است، ذخیره می کند.سپس این ذرات ذخیره شده را به صورت پودر در آورده و بعد آغشته به رنگ می کند و عمل پاشش را انجام میدهد. از همین رو به آنها Spray Gun به معنای تفنگ اسپری می گویند.

 

گذشته پیستوله برقی :

آنچه از مقالات و تاریخ نگاره های ابزار بر می آید این نوع از اسپری کردن رنگ اولین بار در اواخر قرن نوزدهم توسط شخصی به نام فرانسیس دیویس مایلت Francis DavisMillet به وجود آمد. این ابزار در آن زمان برای سرعت بخشیدن به رنگ آمیزی ریل قطار به کار گرفته می شد. از این رو این اختراع اهمیت بسیاری داشت. البته فن آوری امروزی پیستوله با نوع اولیه آن متفاوت بود . شخص دیگری به نام ویلیام پریتیمن William Pretyman پیستوله را ارتقا داد.

ابزار او با شلنگ و سوزن مخصوص و ترکیب نفت با سرب کار رنگ پاشی را انجام میداد. تا چند سال استادکاران از این پیستوله استفاده کردند تا در اواسط قرن بیستم شخصی به نام ادوارد سیمور Edward Seymour آن را با فناوری تبدیل گاز به ذرات به ابزار امروزی تبدیل نمود.

 

با توجه به طیف گسترده ای از اشکال و اندازه نازل ها ، باید در هنگام خرید یک رنگ پاش به این متعلقات پیستوله توجه لازم را داشته باشید . سه نوع رایج این نازل ها ، خرطومی شکل ، خرطومی تو خالی و جریان صاف است . بستگی به نوع کاربردی که شما دارید،هر کدام از این نازل ها می تواند رو پیستوله نصب شود.

انواع پاشیدن رنگ ار نظر فیزیکی :

در روش معمولی یا دستی، یک کاربر با تنظیم نوع پیستوله با محیط کار و بنا به نوع رنگ و غلظت آن می تواند عمل رنگ پاشی را انجام دهد. در روش خودکار یا اتوماتیک که برای واحد های صنعتی و نیمه صنعتی و کارخانجات به کار گرفته می شود، این عمل پاشش رنگ توسط بازوهای رباتیک یا مکانیکی انجام می شود. کار این بازوها که به سیستم مرکزی دستور آنها بر میگردد، از روی برنامه و تم انتخاب شده توسط اپراتور است.

روش دوم یا روش خودکار بسیار حرفه ای تر و بهتر عمل میکند.

 

انواع پیستوله برقی از نظر قابلیتی :

پیستوله برقی به دو نوع با ویژگی و قابلیت HVLP  و  LVLP تقسیم بندی می شود. هردو به نوع رنگ پاشی در پیستوله بر می گردد. این دو تفاوت های باهم دارنند که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 

پاشش با قابلیت HVLP :

در این روش که به روش توربینی هم معروف است، پیستوله همانند یک موتور توربین، حجم زیادی از هوای گرم که تحت فشار بسیار پایین قرار دارند را از دهانه پیستوله به بیرون پرت می کند. این نوع از تفنگ های رنگ پاش برای کاربردهای نقاشی خودرو ، کارگاه های مبل سازی ، نقاشی دیوار و … به کار گرفته می شود.

 

پاشش با قابلیت LVLP :

این نوع از تفنگ های پاشش بر خلاف نوع HVLP است. روش آن به این صورت است که با حجم پایین تری از هوا برای پاشیدن رنگ استفاده می کند. و وجه تمایز و بهتر بودن آن نسبت به روش قبل در همین است. برندها و شرکت های تولیدی سعی در تولید پیستوله هایی می کنند که هم قابلیت های کاربردی داشته باشند و هم قیمت مناسبی را در اختیار کاربر قرار دهند.

امروز شرکت های تولید ابزار پیستوله های برقی با قابلیت HVLP  را ترجیح می دهند و رایج تر است. نوع فناوری آنها قدیمی تر و قیمت مناسب تری دارند. ولی یک عیب دارنند که در نوع LVLP رفع شده است و آن داشتن کمپرسور بزرگتر است که شاید از کارایی آن بکاهد.

خلاصه مقاله : در این مقاله سعی شده که درباره پیستوله برقی ابزاری برای رنگ پاشی توضیح داده شود.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

X