logo
فروشگاه فرد ابزار
فروشگاه فرد ابزار

کمپرسور هوا، وسیله ای کاربردی در صنایع مختلف

کمپرسور هوا یکی از ماشین آلات متراکم کننده سیالات تراکم پذیر مثل گاز و بخار است. یا به صورت ساده تر اگر بخواهیم توضیح دهیم ، کمپرسور باد ، هوا را فشرده می کند. این متراکم کردن بخارات کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه به آن مب پردازیم. پس با فرد ابزار همراه باشید.

 

نقش کمپرسور هوا در صنایع و مشاغل

  • کمپرسور هوا نقش مهمی در میان مشاغل روزمره ما افا می کند. البته انواع صنعتی آن نیز موجود است که در واحد های تولیدی صنعتی و نیمه صنعتی به کار گرفته می شود. ولی عمده کاربرد کمپرسور در مشاغل کوچک همچون مکانیکی ، ساختمانی ، نقاشی و رنگ کاری است.
  • شاید برای شما جالب باشد که در مصارف خانگی هم از کمپرسور استفاده می شود. در یخچال، فریزر، کولر گازی، جاروبرقی و .. فناوری متراکم کردن هوا و گاز به کار گرفته می شود.
  • کاربرد کمپرسور هوا در بخش درمانی هم از کاربردهای دیگر آن است. بعضی از انواع دریل های جراحی یا دستگاه های برش نیاز به کمپرسور هوا دارنند.
  • کمپرسور در صنعت هواپیمایی هم برای تغذیه هوای فشرده موتور توربین ها به کار گرفته می شود.
  • با گسترش ابزارهای پنوماتیکی ، کمپرسور های بادی با ظرفیت های مختلف ساخته و به بازار عرضه شد.

 

مخزن هوای فشرده : برای ذخیره هوای خروجی در کمپرسور هوا مورد استفاده قرار می گیرد. دسته بندی آن با توجه به فشار کاری که بر روی آن اعمال می شود متفاوت است. این رقم از ۸ تا ۱۳ متغیر می باشد.

درایر جذبی : از دو برج فولادی با شیرهای تخلیه و موتد جذبی تشکیل شده است. این مواد جذب کننده ، بخار آبی را که در مسیر هوای فشرده قرار دارد تا میزان بسیار زیادی جذب می کند. نقطه شبنم = حدود -۴۰ C

میکرو فیلتر : کار آن مشابه درایر جذبی است . ذرات غبار و روغن و ناخالصی های موجود در هوای فشرده را جذب می کنند. این میکرو فیلتر ها انواع مختلفی دارنند.پری فیلتر، میکرو فیلتر اولیه ، میکرو فیلتر ثانویه و میکرو فیلتر سیلیکونی از این دست هستند.

تله آبگیر و روغن گیر (میکروتراپ) : تله آبگیر جذب کننده ذرات آب و روغنی است که در هوای خروجی کمپرسور وجود دارد. تله آبگیر بعد از کمپرسور نصب می شود. کار او جذب و جلوگیری از ذرات آب و روغن به مخزن است. نام دیگر آن واتر تراب است.

خشک کن (درایر تبریدی) : کار آن سرد کردن ذرات بخار آب و تبدیل آن به آب است. کاری مشابه یخچال در منازل دارد. این آب تبدیل شده از راه شیرهای تخله خارج می شود.  نقطه شبنم این کمپرسورها = حدود +۲ C

 

کمپرسور انواع مختلف دارد که بر حسب نیاز کاربران دسته بندی می شود. از نظر نوع کارکرد به سه نوع دوار ، پیستونی و گریز از مرکز تقسیم می شود. کار کمپرسورها ، ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرّد از اواپراتور ، متراکم کردن گاز ، و سپس فرستادن آن به کندانسور است ، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود . مکندگی کمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند ، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد .

 

وظیفه کمپرسور هوا چیست !؟

وظیفه کمپرسور باد در سیستم تبرید تراکمی این است که با ایجاد اختلاف فشار لازم ، جریان مبرّد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار کند . در اثر وجود همین اختلاف فشار بین سمت فشار قوی و سمت فشار ضعیف است که مایع مبرّد از میان شیر انبساط به اواپراتور رانده می شود . برای اینکه بخار کم فشار ، اواپراتور را ترک کند و راهی واحد تقطیر شود باید فشاری بیشتر از فشار موجود در قسمت مکش واحد تقطیر داشته باشد .

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

X